Aktuelno: Društveno-politička kretanja i promene
Na ljudskoj prirodi se grade društva, filozofske doktrine i sistemi moći, ali je ona i dalje neuhvatljiva – rastrzana između nagona i ideala, destrukcije i stvaranja, slobode i kontrole. Kroz istoriju, pokušaji da se ljudska priroda definiše uvek su bili ograničeni dualizmom: čovek kao dobar ili zao, racionalan ili iracionalan, pojedinac ili kolektivno biće. Međutim, ljudska priroda nije podeljena u dve suprotstavljene sfere – ona je fluidna, kontradiktorna i neprestano se preobražava.
Od antičkih vremena, filozofi su se pitali da li je čovek u osnovi dobar, ali iskvaren društvom (Ruso), ili je zao, a civilizacija ga suzdržava (Hobs). Ove dve vizije ljudske prirode reflektuju se u svakom društvu, u svakoj revoluciji, u svakom političkom sistemu.
Ljudska istorija je priča o neverovatnoj sposobnosti stvaranja – od umetnosti do nauke, od društvenih struktura do tehnologije. Čovek poseduje težnju ka transcendenciji, potrebu da prevaziđe sopstvene granice, bilo kroz filozofsku misao, religiju, ili umetnost. Ta stvaralačka sila pokreće napredak civilizacije. Istovremeno, istorija je preplavljena ratovima, ugnjetavanjem, zločinima i nepravdom. Moć destrukcije nije samo fizička – ona se ogleda i u psihološkoj manipulaciji, eksploataciji drugih i stvaranju sistema koji guše pojedinca. Ako je čovek sposoban da stvori umetničko delo koje dotiče večnost, takođe je sposoban i da uništi civilizaciju u trenutku nepromišljenosti.
Autoriteti su često opravdavali moć tvrdnjom da je ljudima potrebna struktura kako bi se izbegao haos. Mase, nesigurne u sopstvene izbore, često prihvataju kontrolu zarad osećaja sigurnosti. Ovde dolazimo do političkog aspekta ljudske prirode gde sloboda i kontrola postaju neodvojive.
Društvene promene i revolucije nastaju kada kolektivna kontrola postane previše represivna, ali i kada haotične situacije vode ka traženju autoriteta. Ljudska priroda oscilira između ovih dveju sila, u stalnoj potrazi za ravnotežom koja nikada nije trajna.
Društvene promene se dešavaju postepeno ili naglo, mirno ili nasilno. Neke od njih se odigravaju u vidu jednog čina i lako se zapažaju. Druge se odvijaju tokom dugog evolutivnog procesa i mogu ostati nezapažene sve dok ne dovedu do kvalitativno novog stanja.
One se uvek rađaju iz nepravde – bilo da je ona ekonomska, politička, kulturna ili simbolička. Predstavljaju odgovor na osećaj zagušenosti društva, na stanje u kojem se postojeći sistem percipira kao nepopravljivo korumpiran i nesposoban da odgovori na potrebe većine. Međutim, iako su promene često vođene plemenitim idejama slobode, jednakosti i pravde, njihov ishod je često daleko od idealnog.
Коментари
Постави коментар